«30 տարի անց հավաքվել ենք նույն հրապարակում՝ տարածքային հսկայական կորուստներով». Վազգեն Մանուկյան
![]() 462 Շաբաթ, 05 դեկտեմբերի, 2020 թ., 17:10 «30 տարի անց հավաքվել ենք նույն հրապարակում՝ վիրավորված և տարածքային հսկայական կորուստներով, երբ Հայաստանի գոյությունն է այժմ վտանգված, երբ ադրբեջանցիներն են որոշում Հայաստանի սահմանը՝ մտնելով Հայաստան»,- այսօր Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ ասաց ընդդիմության վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը: «Պատերազմի առաջին օրվանից անգրագետ մոտեցում ցուցաբերվեց, մենք կարող էինք կանխել պատերազմը, հաղթել կամ կասեցնել... Այս շարժումը այն ճանապարհն է, որը հնարավորություն է տալիս փոխել իրավիճակն Հայաստանում»,- ասաց Մանուկյանը: «Մենք երբեք չենք հաշտվի այդ փաստաթղթի հետ, բայց այն աշխատում է դե ֆակտո, և մենք հիմա Նիկոլի շնորհիվ ոչ մի հարց չենք կարողանում լուծել: Այդ պայմանագիրը կազմված է մի շարք բացթողումներով և նոր կառավարությունը պետք է կարողանա ամեն մի անորոշությունը բանակցությունների միջոցով կարգավորել»,- ընդգծեց վարչապետի միասնական թեկնածուն: |