«Բազառը գնացել է Փաշինյան-Ալիևի միջև». Գառնիկ Իսագուլյան
![]() 340 Չորեքշաբթի, 09 դեկտեմբերի, 2020 թ., 14:35 «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանն ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ «5 մլրդ դոլարի գործարքի» սկանդալային թեմային: «Առաջարկը Լուկաշենկոն արել է նաև Նիկոլին: Բայց մի մոռացեք, որ Նիկոլը մեծագույցն քցող է, սրիկա, որ երբեք չի ցանկանա իրեն հասանելիք փողը կիսել: Եվ ահա, իմանալով, որ առաջարկն ուժի մեջ է, որոշում է շրջանցել Լուկաշենկոյին ու անձամբ զրուցել Ալիևի հետ: Բազառը գնացել է Փաշինյան-Ալիևի միջև. Նիկոլը որոշեց Լուկաշենկոյին քցել՝ նաև նրա համար, որ ոչ մեկ դրա մասին չիմանա... Պետք է կազմվեր պատերազմի ու պարտության սցենար, որպեսզի ամբողջ գումարը Փաշինյանը յուրացներ»,- ասաց Իսագուլյանը: Վերջինի խոսքով՝ Փաշինյանը գումարից «թուլափայ էր նախապատրաստել Սամվել Բաբայանի, որոշ գեներալների, Դավիթ Տոնոյանի և այլ պաշտոնյաների համար»: |