Վազգեն Մանուկյանը՝ «գազազած ժողովուրդը Փաշինյանին կհոշոտի» արտահայտության մասին
![]() 281 Չորեքշաբթի, 09 դեկտեմբերի, 2020 թ., 23:40 Այսօր մի շարք հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում «Հայրենիքի փրկության» շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանն անդրադարձավ հանրահավաքներից մեկի ժամանակ իր արած հետևյալ արտահայտությանը՝ «Եթե շարժումը չհաղթեց, ապա գազազած ժողովուրդը Փաշինյանին կհոշոտի»: Նշենք, որ այս արտահայտությունը դարձավ լայն քննարկումների և քննադատությունների առարկա: «Երբ ես ասացի՝ «գազազած ժողովուրդ», նայեք, Հայաստանում հազարավոր, եթե ոչ տասնյակ հազարավոր մարդիկ կան, որոնց տերմինալոգիան է «ոչնչացնել, սպանել, ջարդել, կախել», ու դա գաղտնիք չէ: Նրանց մի մասի մոտ դա անձնական է, մի մասինը՝ ազգային, այդպիսի բան կա: Իրանք հիմա իրենց զուսպ են պահում, որովհետև, երբ կա քաղաքական շարժում, որը խնդիր է լուծում, այդպիսի մարդիկ իրենց զուսպ են պահում՝ սպասելով արդյունքին: Բայց եթե քաղաքական պայքարը վերջանում է, պարտվում է կամ վերանում է, սկսվում են անկանխագուշակելի երևույթներ, դրանց մեջ և այն, ինչը որ ես ասել եմ: Հիմա իշխանությունը պետք է հասկանա, որ իր փրկությունը քաղաքական շարժումն է: Քաղաքական շարժումից դուրս գալուց հետո ոչ թե կխաղաղվի, այլ՝ ընդհակառակը. անպայման կառաջանան խմբեր, որոնք կփորձեն խնդիրը լուծել իրենց պատկերացրած ձևով».- ասաց Մանուկյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |