Ըստ ԱՀ նախագահի` հնարավոր էր ավելի շուտ դադարեցնել պատերազմը
![]() 217 Չորեքշաբթի, 16 դեկտեմբերի, 2020 թ., 15:15 Այսօր հրապարակված ուղերձում ԱՀ նախագահն անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ երեք հիմնական հարցերին ու դրանցից բխող քննադատություններին: «Առաջինն այն է, թե արդյոք ճիշտ էր պատերազմը կանգնեցնել նոյեմբերի իննին այդ պայմաններով, և այդ հարցին անկեղծորեն պատասխանել եմ քանիցս, որ այդ պահին այլընտրանքն ավելի մեծ մարդկային ու տարածքային կորուստներն էր, ընդհուպ՝ լրիվ հայրենազրկումը: Երկրորդ հարցն այն է, թե արդյոք հնարավոր չէր ավելի շուտ դադարեցնել պատերազմը հարաբերականորեն ավելի լավ պայմաններով ու ավելի քիչ կորուստներով, իսկ երրորդը, թե արդյոք հնարավոր չէր նախօրոք այնպես անել, որ հայկական զինված ուժերը ավելի լավ պատրաստված լինեին պատերազմին: Վերջին երկու հարցերի պատասխաններն էլ դրական են, սակայն մանրամասներին կանդրադառնամ մեկ այլ առիթով...»: |