«Իմ քայլը» Ն. Զոհրաբյանին Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից ազատելու նախագիծ է մշակել
![]() 362 Ուրբաթ, 25 դեկտեմբերի, 2020 թ., 17:50 ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջարկում է դադարեցնել ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի լիազորությունները: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԺ պաշտոնական կայքից: Նախագծի զեկուցող է հանդես գալու Արթուր Հովհաննիսյանը: Նախագծի հիմնավորումներում մի շարք կետեր է ներկայացվել, թե ինչու պետք է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի լիազորությունները՝ որպես հանձնաժողովի նախագահ, դադարեն: Որպես օրինակ նախագծում բերված է Զոհրաբյանի՝ դեկտեմբերի 17-ին արված ֆեյսբուքյան գրառումը, որում մասնավորապես ասված է՝ «Ես ատում եմ քեզ ժեխ, որ իշխանության բերեցիր քո նմանին, ով դանդաղ փակում է մեր պետականության էջը»: Ըստ «Իմ քայլի»՝ Զոհրաբյանի վերոնշյալ գրառումները և այլ հրապարակային ելույթներ մարդու արժանապատվութունը ոտնահարող արտահայտություններ են, հետևաբար նա չի կարող լինել մի հանձնաժողովի նախագահ, որի գործունեության առանցքը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է: Այս նախագիծը պետք է ստանա գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը, որից հետո նոր կարող է ընդգրկվել նիստերի օրակարգ: |