Ալեն Սիմոնյանի պատասխան ՀԱԿ-ի հայտարարությանը
![]() 261 Չորեքշաբթի, 30 դեկտեմբերի, 2020 թ., 00:05 ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է․ «Հարգելի ընկերներ, այսօր ճեպազրույցի ճամանակ ես ասել եմ, որ ի թիվս այլ կուսակցությունների՝ ՀԱԿ-ը նույնպես ճիշտ է գտնում արտահերթ ընտրությունների գնալը և հույս հայտնել, որ կլինի հանդիպում նաև Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետ: Իմ այդ պնդման հիմք է հանդիսացել ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանի այն գրառումը, որտեղ նա արտահերթի անցկացումը ճիշտ քայլ է համարում և հույս հայտնում, որ դրանք դատարկ խոսքեր չեն: Ապատեղեկատվություն տարածելու նպատակ չի եղել, այլ համոզմունք, որ ՀԱԿ համակարգողի հանրայնացված տեսակետը համընկնում է կուսակցության դիրքորշման հետ: Հիշեցնենք, որ այսօր ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը ֆբ-յան գրառում էր արել ասելով, որ ՀԱԿ-ի համար անհասկանալի է Ալեն Սիմոնյանի ապատեղեկատվության տարածման մոտիվացիան։ Ալեն Սիմոնյանն ասել էր, որ ՀԱԿ-ը ի թիվս այլ քաղաքական կառույցների նույնպես հանդիպելու է վարչապետի հետ»։ |