Փաշինյանն ասել է՝ եթե չհամաձայնեն ընտրություններին, ուժայիններով կպահեն իշխանությունը. #Mediaport
![]() 423 Հինգշաբթի, 31 դեկտեմբերի, 2020 թ., 17:50 Mediaport-ին մանրամասներ են հայտնի դարձել Նիկոլ Փաշինյանի և «Իմ քայլը» խմբակցության՝ նեղ կազմով հանդիպումից: Փաշինյանն ասել է, որ եթե ընդդիմությունը չի համաձայնում իր վաչապետության պայմաններում արտահերթ ընտրություն անցկացնել, ապա ընտրություն առհասարակ չի լինի, ուժայիններով կփորձեն պահել իշխանությունը: Ընտրություն չանցկացնելու գաղափարին առարկել են Ալեն Սիմոնյանն ու Բաբկեն Թունյանը՝ հիմնավորելով, որ ձմռան ամիսներին սպասվում է սոցիալ-տնտեսական առանց այն էլ ծանր վիճակի էլ ավելի վատթարացում, որոնք գումարվելով եղած հակաիշխանական ալիքին՝ պայթյունավտանգ իրավիճակ կստեղծեն: Թունյանը պնդել է, որ պետք է ամեն ինչ անել մինչև փետրվարի կես արտահերթ ընտրություն անցկացնելու և իշխանությունը ամրապնդելու համար՝ հակառակ դեպքում կհայտնվեն կոտրված տաշտակի առաջ: Քննարկումների արդյունքում որոշում չի կայացվել, Փաշինյանը թիմակիցներին հրահանգել է իրական և ֆեյք էջերով ակտիվանալ սոցցանցում՝ իրենց դեմ պայքարողներին որակելով «նախկին թալանչիներ» և ներքաղաքական զարգացումները տեղափոխել «հների և նորերի» պայքարի տիրույթ: |