«Այսօրվա իրավիճակը նույնիսկ 1986-87թթ. ստատուս քվոյից էլ վատ է». Արտակ Զաքարյան
![]() 273 Երկուշաբթի, 04 հունվարի, 2021 թ., 14:25 Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. ««...հարկ եմ համարում նաև նշել, որ 1986-87 թվականների ստատուս քվոյին կամ դրա որևէ մոդեֆիկացիայի վերադառնալը որպես հակամարտության կարգավորման ձգտում ներկայացնելու փորձերն անտեղի են և չեն բխում հակամարտության էությունից ու բովանդակությունից»։ Սա մի հատված է 2019թ. դեկտեմբերի 23-ին, Երևանում տեղի ունեցած, ՀՀ և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում Նիկոլի ելույթից։ Այսօրվա իրավիճակն անշուշտ նույնիսկ 1986-87թթ. ստատուս քվոյից էլ վատ է։ Հետևությունները թողնում եմ ձեզ։ Սակայն, դատելով դավաճանված պատերազմի ողջ ընթացքում, և դրանից հետո ստեղծված իրավիճակից, կարելի՞ է արդյոք ենթադրել, որ Նիկոլը բանակցություններում քննարկել է բացառապես ազատագրված հողերի հանձնման տարբեր սխեմաներ՝ ոչնչի դիմաց»։ |