«Պահն է, որ պետական բոլոր ինստիտուտներն ազգային դավաճանին հայտարարեն օրենքից դուրս». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 287 Ուրբաթ, 08 հունվարի, 2021 թ., 16:55 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Պահն է, որ վերջապես պետական բոլոր ինստիտուտները՝ Սահմանադրական դատարանը, Բարձրագույն դատական խորհուրդը, խորհրդարանական ընդդիմության առաջնորդները և երկրի նախագահն ազգային դավաճանին հայտարարեն օրենքից դուրս, ոչ լեգիտիմ, և հեղաշրջում կատարած անձ: Զուտ իրավական առումով՝ անգամ բանավոր պաշտոնական հայտարարությունը բավական է: Դրանով գոնե հետագայում հնարավոր կլինի գոնե մի փոքր շանս ունենալ՝ միջքզգային ասպարեզում հասնել նրան, որ այս օրերին կատարվածը և դավաճանի երկու ստորագրություններն անվավեր են եղել: Դա թույլ կտա Հայաստանի ապագա ազգային իշխանություններին խնդիրը լուծել ռազմականորեն և դրանով ապահովել Հայաստանի հետագա գոյությունը: Միաժամանակ դա թույլ կտա միջազգային աջակցություն ստանալ կամ գոնե չհանդիպել ընդդիմության: Կանե՞ն այդ բոլոր վերոնշյալները դա ամսի 11-ի ճակատագրական օրվանից առաջ, թե՞ ոչ: Թերևս՝ ոչ: Ինչո՞ւ: Որովհետև Հայաստանում սարսափը գործընթացը ուղղորդող և երաշխավորող Ռուսաստանից՝ գերակայում է սեփական գոյության միակ երաշխիքի հանդեպ: Եվ դա է մեր ազգային խայտառակությունն ու վախը»: |