«Սա արվում է դիվանագիտական առումով Արցախյան երրորդ պատերազմը կանխելու համար»․ Դերենիկ Մալխասյան
Կիրակի, 10 հունվարի, 2021 թ., 04:10
Քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանը Թուրքիայի օգնությամբ փորձում է հապճեպ փաստաթղթավորված միջազգայնորեն ամրագրել Արցախյան երկրորդ պատերազմի՝ իր համար հաղթական արդյունքները։ Ինչը մենք չկարողացանք անել Արցախյան առաջին պատերազմից հետո, երբ մենք էին ջախջախել Ադրբեջանին։
Սա արվում է դիվանագիտական առումով կանխելու Արցախյան երրորդ պատերազմը՝ Հայաստանին զրկելով տարածաշրջանում ստեղծված ստատուս քվոն ապագայում փոխելու հիմքերից։
Ադրբեջանի համար տարածաշրջանում ստատուս քվոն փոխելու հիմք ծառայեց իր տարածքային ամբողջականության վերականգնումը, այդ պատճառով, այպես կոչված, միջազգային հանրությունը կես բերան չդատապարտեց ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան ընդդեմ Արցախի։
Տարածաշրջանում իրավիճակ փոխելու՝ Հայաստանի դեռևս միակ հիմնավորումը կարող է լինել Արցախի հայության անվտանգության ապահովումը, ինչից Հայաստանը դեմոնստրատիվ հրաժարվել է նոյեմբերի 10-ի կապիտուլյացիան ստորագրելուց հետո։ Իսկ որ որոշ ժամանակ հետո առաջանալու է Արցախի հայության անվտանգության խնդիր՝ ես չեմ կասկածում»։