«Երևան զանգելուց մերոնք կարգադրություն են ստանում վարվել այնպես, ինչպես ասում են ադրբեջանցիները». Հրանտ Բագրատյան
![]() 287 Կիրակի, 10 հունվարի, 2021 թ., 12:30 ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Օրն անցկացրեցինք Սյունիքում։ Հանդիպումներ ունեցանք քաղաքացիների, զինվորականների, համայնքապետերի հետ։ Համար 1 հարցը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների խնդիրն էր։ Տեղում ստուգեցինք՝ ինչպես են դրանք որոշվում։ Պարզվեց՝ գործում է հետևյալ հասարակ սխեման. տվյալ սահմանային զորակետ է գալիս Ադրբեջանի բարձրաստիճան սպան, գրպանից հանում է Samsung հեռախոսը, միացնում է Google-ի GPS-ին և ասում. սա է սահմանային գիծը։ Երբ մերոնք իրենց հերթին Iphone-ի վրա ցույց են տալիս, որ այդպես չէ, ադրբեջանցիք հորդորում են՝ զանգեք Փաշաևին (Փաշինյանին)։ Երևան զանգելուց հետո մերոնք կարգադրություն են ստանում վարվել այնպես, ինչպես ասում են ադրբեջանցի զինվորականները։ Սահմանամերձ բնակավայրերից մեկում, ի դեպ, երեխաներն ուզում են տեսնել Արմեն Սարգսյանին։ Ասում են, լավ Ձմեռ պապի կլինի՝ հարուստ նվերներով։ Ասեցի Երևանում տեսնեմ՝ կասեմ։ Այս պահին, դժբախտաբար, փախուստի մեջ է։ |