«Երեք տառի տարբերություն և ինչ արդյունք». Վազգեն Մանուկյան
![]() 375 Շաբաթ, 16 հունվարի, 2021 թ., 14:10 «Երեկ նայում եմ, Ալիևը իր տիկնոջ հետ՝ տիկին Փաշիևայի հետ... Զարմանալին գիտե՞ք՝ որն է, երբ ադրբեջանական մամուլով դատում ես, փաստորեն, պատերազմի հրահրողը, ոգևորիչը, ամուսնուն առաջ բրդողը Փաշիևան էր, որը կապված է թուրքական էլիտար բաների հետ, մեր մոտ էլ Փաշինյանն էր. երեք տառի տարբերություն և ինչ արդյունք»,- վանաձորցիների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը: «Իրենք Շուշիում էին ու Ալիևն ասում էր՝ հանկարծ ինչ-որ ռևանշիստական, հլը փորձեն մի բան անել, մեր բռունցքը կանգնած է այստեղ, միևնույն ժամանակ կարդում եմ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանին, գրեթե ասում է՝ մեզ բանակ պետք չի, մենք նորմալ հարաբերություններ ենք ունենալու, առևտուր ենք անելու և այլն... Չմտածեք՝ ճանապարհը բացվեց, Հայաստանում բիզնես է զարգանալու: Թուրքիայի, Ադրբեջանի բիզնեսն է զարգանալու, մերը՝ լրիվ կուլ գնալու»,- շարունակեց Մանուկյանը: |