«Կար իրավիճակ, երբ կարող էր լինել ռազմական էսկալացիա, այդ թվում՝ դեպի բուն Սյունիք». վարչապետ
![]() 271 Չորեքշաբթի, 20 հունվարի, 2021 թ., 19:05 «Մի դեպքում մեզ մեղադրում են նրա համար, որ մենք տարածքներ ենք տվել, մյուս դեպքում մեղադրում են, որ տարածքները չենք տվել ինչ-որ իրադարձություններից խուսափելու համար»,- ԱԺ-ում այսօր հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրա խոսվքով՝ այն որոշումները, որոնք կայացվել են, «կայացվել են ռազմական նոր էսկալացիան, այդ թվում՝ Սյունիքում կանխելու և Սյունիքի անվտանգությունը ապահովելու համար»։ «Ես իմ հեռուստաուղերձում էլ ասել եմ, որ այդտեղ կար իրավիճակ, երբ կարող էր լինել ռազմական էսկալացիա, որը անցում կկատարեր դեպի բուն Սյունիքի տարածք», - ասաց վարչապետը։ Ելույթի ընթացքում նա ասաց, որ այժմ աղմուկ է բարձրացվում, թե Սյունիքի մարզից տարածքներ են զիջվել, սակայն, ըստ Փաշինյանի, Սյունիքից ոչ մի տարածք, ոչ մի միլիմետր չի զիջվել. «Սյունիքի էն տարածքը, որն այսօր գոյություն ունի, արձանագրված է 2010 թ. ՀՀ «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքով», - հայտարարեց Փաշինյանը։ |