«Ձեր կուսակցության կամավորական ջոկատն ի վերջո տեղ հասա՞վ»․ Փաշինյանը՝ ԲՀԿ-ական պատգամավորին
![]() 260 Չորեքշաբթի, 20 հունվարի, 2021 թ., 19:25 «Այս պատերազմը շատ լավ էլ հասկանալի բեմադրություն էր, շատ լավ կազմակերպված անկազմակերպվածություն էր»,- այսօր ԱԺ-ում Գործադիրի հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ԲՀԿ-ական Արայիկ Աղաբաբյանը՝ հավելելով, որ ստեղծվել էին շատ բարենպաստ պայմաններ՝ պարտվելու համար: «Ամեն ինչի հիմնավորումները ունեմ ականատեսի աչքերով, մարդկանց հետ զրուցելով...: Նախկինների ամենամեծ մեղքը հենց իշխանությունը ձեզ փոխանցելն է: Ուրիշ ի՞նչ պետք է պատահեր, որ փորձում եք կառչած մնալ ձեր աթոռներից: Կա՞ արդյոք հասարակությունից գաղտնի պահած նոր բանավոր պայմանավորվածություններ, որոնք դեռ պետք է իրականցնեք»,- դիմելով Փաշինյանին՝ հարցրեց ԲՀԿ-ական պատգամավորը: Պատգամավորը արձագանքեց, որ անձամբ ինքը կազմավորել է մեկ վաշտ, որը ֆիքսվել է ՊՆ-ում, Քանաքեռի և Նուբարաշենի զորամասերում զինվել են. «Մարդիկ վերադարձել են նոյեմբերի 9-ի երեկոյան, ՊՆ-ն հետ է բերել այդ ջոկատին: Իսկ այն, ինչ հեռուստատեսությամբ գնաց, դա ջոկատ չի եղել»,- ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը: |