Հայաստանը հաստատել է «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի կիրառումը
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հավանություն է տվել կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V» ռուսական պատվաստանյութի կիրառմանը, հայտնում է РИА Новости-ն։
Պատվաստանյութին հավանություն տալու մասին որոշումն ընդունվել է առողջապահության նախարարության հրահանգով՝ հիմնվելով Ռուսաստանում անցկացված կլինիկական փորձարկումների 3-րդ փուլի տվյալների վրա՝ առանց Հայաստանում լրացուցիչ հետազոտությունների։
«Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը ներկայումս գրանցված է Ռուսաստանում, Բելառուսում, Արգենտինայում, Բոլիվիայում, Սերբիայում, Ալժիրում, Պաղեստինում, Վենեսուելայում, Պարագվայում, Թուրքմենստանում, Հունգարիայում, ԱՄԷ-ում, Իրանում, Գվինեայի Հանրապետությունում և Թունիսում: