«Սա Բաքվի օգտին Երևանի սրտում կատարված հակահայկական դիվերսիա է». Հայկ Մարտիրոսյան
Շաբաթ, 13 փետրվարի, 2021 թ., 02:10
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հրեական ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված երևանյան համեստ հուշարձանի պղծումը սոսկ վանդալիզմի ակտ չէ: Եվ ոչ էլ հատկապես «վրեժ» է՝ պատերազմում Բաքվին ցուցաբերված օժանդակության համար, ինչպես կարծում են որոշ անուղեղներ: Դա իրականում ուղղակի Բաքվի օգտին Երևանի սրտում կատարված հակահայկական, հակահայաստանյան դիվերսիա է: Դա նաև պղծում է ոչ միայն հրեական Հոլոքոսթի, այլև բոլոր այլ ցեղասպանությունների անմեղ զոհերի հիշատակը, այդ թվում և մեր՝ հայերիս: Այս զազրելի վանդալիզմով Բաքվին շատ արդյունավետ և զորեղ խաղաքարտ է տրվում՝ Իսրայելին և հրեա հասարակությանը համոզելու, որ Հայաստանն իբրև թե հակասեմիտական հասարակություն է և արդյունքում հրեական աշխարհում արդեն իրական, իրականում մինչ այս պահը գոյություն չունեցող հակահայկական տրամադրություններ սերմանելու համար: Իր հերթին՝ սրան Իսրայելի պետությունը կարող է շատ լուրջ վերաբերվել և սկսել այլևս իսրայելա-ադրբեջանական համագործակցությունը դիտարկել ոչ միայն հակաիրանական և Ադրբեջանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների տիրույթում, այլ նաև՝ արդեն սեփական շահերի և Հայաստանում հակահրեականության դեմ հակազդեցության համատեքստում: Եվ փոխանակ Իսրայելի պես հզոր տարածաշրջանային և միջազգային խաղացողի հետ որոշակի շփման կետեր գտնելու, որոնք կկարողանային գոնե փոքր ինչ հակակշռել Ադրբեջանի հետ կառուցվող բարեկամությանը, հիմա թշնամական դրսևորում է տեղի ունենում: Բացի դրանից՝ սա խիստ վարկաբեկիչ է աշխարհում Հայաստանի կերպարի առումով և հուշարձանների ոչնչացման հարցում մեզ առաջին անգամ կարող է նմանեցնել մեր թշնամուն: Եթե կան Հայաստանում մարդիկ, որ կարծում են, թե ցեղասպանության զոհերի հուշարձան պղծելով «վրեժ» են լուծում՝ դա մեր ողբերգությունն է: Բայց պակաս ողբերգություն չէ այն, որ մեզանում շատերն անգամ չեն գիտակցում, որ սա խիստ վարկաբեկիչ և թշնամուն անչափ ձեռնտու հանցագործություն է, որ եթե Բաքվի պատվերով չի արվել՝ ապա հաստատ հստակորեն ծառայում է հենց միայն Բաքվի շահերին: Ամոթալի լուսանկարները չեմ տեղադրում, որպեսզի ջուր չլցնեմ թշնամու պրոպագանդայի մեքենայի ջրաղացին: Եվ անհավատալի է նաև, որ մի քանի լրագրողներ ու քաղաքացիներ արդեն տեղադրել են, իսկ պետությունը, որ չկա, ընդամենը հաշված րոպեների ընթացքում չի վերացրել վանդալիզմի հետքերը: Հուշարձանային քաղաքականությունն ու հուշարձանային դիվանագիտությունը միջազգային քաղաքականության հաճախ չնկատվող, բայց անչափ կարևոր բաղադրիչ են: Ով՝ ով, Հայաստանում դա պետք է որ լավ հասկանան»: