«Քոչարյանի հետ 10 մարդ սպանեցիք հանուն աթոռի, բայց որ իմացար Նիկոլը դավաճանություն է անում, ինչի՞ դեմ չգնացիր»․ Շ․ Հարությունյան
![]() 264 Հինգշաբթի, 18 փետրվարի, 2021 թ., 22:35 «Սերժն էդքան խոսաց-խոսաց, մի հատ չխոսաց Ռուսաստանի դավաճանական պահվածքի մասին։ Մի անգամ չնշեց, որ Ֆրանսիան մեզ առաջարկել է աջակցություն՝ զենքի տեսքով կամ այլնի տեսքով։ Ինքը սաղ բարդեց Նիկոլի վրա՝ արդարացնելով Ռուսաստանին»,-24news-ին տված հարցազրույցի ժամանակ ասաց «Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանը։ «Ինքը շատ լավ գիտի, որ Նիկոլին բերել ա իշխանության Պուտինի ԿԳԲ-ն էնպես, ինչպես իրեն՝ 2008 թվին։ Ես լավ հիշում եմ՝ ինքը գնաց Մոսկվա, ասեց՝ շնորհակալություն իշխանություն բերելու համար, ինքը լավ գիտի, որ Մոսկվան է բերում իշխանության»,- ընդգծեց Շ․ Հարությունյանը։ «Ինքը ասում ա՝ երբ որ Նիկոլն եկավ ասեց՝ Ղարաբաղը պիտի մասնակցի բանակցություններին, ես էդտեղից հասկացա, որ պարտվելու ենք, պատերազմ է լինելու․․․։ Դե որ հասկացար՝ դեմ գնայիր։ Մարտի 1-ին Քոչարյանի հետ 10 մարդ սպանեցիք հանուն աթոռի, բայց որ իմացար Նիկոլը դավաճանություն է անում, ինչի՞ դեմ չգնացիր»,- ասաց Հարությունյանը՝ մեջբերելով Սերժ Սարգսյանի՝ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին արված հայտարարությունները։ |