«Երկրորդ նախագահը պնդում է, որ Հեյդարը կքաշեր որդու ականջները, եթե անհարգալից վերաբերմունք դրսևորեր իր նկատմամբ»․ Բ․ Նավասարդյան
![]() 228 Ուրբաթ, 19 փետրվարի, 2021 թ., 21:15 Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ռոբերտ Քոչարյանին, Սերժ Սարգսյանին և Նիկոլ Փաշինյանին, իրենց իսկ հավաստմամբ, միավորում են Իլհամ Ալիևի բարդույթները... Երկրորդ նախագահը պնդում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարի հայրը, Հեյդարը, կքաշեր որդու ականջները, եթե նա անհարգալից վերաբերմունք դրսևորեր Քոչարյանի նկատմամբ: Երրորդ նախագահը համոզված է, որ Իլհամ Ալիևը բավարարված չէ պատերազմի արդյունքներով, քանի որ չի հաղթել Սերժ Սարգսյանին: Իսկ Փաշինյանին Ադրբեջանի նախագահը ծնկաչոք աղաչում էր, որ ՀՀ ներկա վարչապետը իրեն չքննադատի ու դրանով չթուլացնի իր ներքաղաքական դիրքերը... Տեսնո՞ւմ եք ճակատագիրը մեզ ինչ հզոր ղեկավարներ է պարգևել, բայց մենք, ապիկարներս, նույնիսկ այդքան բարդույթավորված հակառակորդին չկարողացանք հաղթել...»։ |