Իշխանությունը փորձում է գոյատևել. այդ գոյության ամեն օրը մեր պետության վրա առնվազն մեկ ամսվա կորուստ է արժենում. «Փաստ»
Երեքշաբթի, 23 փետրվարի, 2021 թ., 09:35
«Փաստ» օրաթերթը զրուցել է քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանի հետ. «Այս պահին հիմնական խնդիրը Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն է, որովհետև մնացած ամեն ինչը՝ թե՛ հանրային այս բարոյահոգեբանական մթնոլորտի վերականգնումը, թե՛ տնտեսության վերափոխումը, թե՛ անվտանգության հարցերը, թե՛ բանակի վերականգնումն ու անգամ գերիների հարցը միայն դրանից հետո կարելի է դնել: Ինչո՞ւ. որովհետև տեսնում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի օրոք այս հարցերը չեն լուծվելու, այս հարցերը նրա համար պարզապես էական չեն: Նիկոլ Փաշինյանի համար հիմա էականը իշխանությունն օր ավելի պահելն է: Իշխանության նպատակը, մեծ հաշվով, մեկն է՝ հնարավորինս երկար մնալ աթոռներին, որովհետև բոլորի համար էլ ակնհայտ է, որ եթե Ն. Փաշինյանն իշխանության չլինի, բանտախցում է հայտնվելու:
Եվ այս առումով մեկ օր ավելի իշխանության մնալու ցանկությունը բնական է: Իսկ այն, որ կառավարության նիստում դրամարկղային կտրոններ են հաշվում, Ազգային ժողովի նիստում անհեթեթ օրենքներ են քննարկում, իրականում այդ ամենը պարզապես գործունեության իմիտացիայի և ժամանակ երկարացնելու նպատակ ունի. իշխանության հիմնական խնդիրը մեկ օր ավելի իշխանության մնալն է: Այս իշխանությունը ոչ միայն գլոբալ, այլև անգամ մարտավարական որևէ խնդիր չի դնում»,- ասել է քաղաքագետը: