«Փաշինյանը ոտնատակ տվեց Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը». Արծվիկ Մինասյան
Ուրբաթ, 26 փետրվարի, 2021 թ., 15:45
«Հայրենիքի փրկության շարժման» մասնակիցները, հասնելով Արտաքին գործերի նախարարության շենքի մոտ, հայտարարեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման օրոք Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշը միջազգային հարթակներում անկում է գրանցել:
«Փաշինյանը ոտնատակ տվեց Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը: Միջազգային մամուլի բոլոր գլխագրերում խոսվում է այն մասին, որ Հայաստանը 15-րդական կարգի երկիր է»,- ելույթի ընթացքում ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
«Մեր բազմահազարանոց երթի անունից դիմում ենք ԱԳՆ ողջ անձնակազմին, դիվանագիտական կորուսին՝ դուք պարտավոր եք այս դավաճանի արտահայտությունները սրբագրել միջազգային կառույցներում և երկրներում: Որտեղ գտնվում եք, պարտավոր եք փրկել, արձանագրել և փոխանցել բոլորին՝ ՀՀ-ում իշխանությունը պատկանում է արժանապատիվ ժողովրդին, և հայոց բանակը ոչ թե քաղաքականություն է իրականացնում, այլ ապահովում է իր սահմանադրական պարտականությունը, այն է՝ երաշխավորում է ՀՀ անվտանգությունը»,- հայտարարեց դաշնակցական գործիչը: