«Դուք ընդդիմություն չե՛ք կարող կոչվել, քանզի ավազակներ եք, գողեր, հայրենադավներ, մարդասպաններ»․ Զոյա Թադևոսյան
Ուրբաթ, 12 մարտի, 2021 թ., 00:25
Տնտեսագետ, ՀԱԿ վարչության անդամ Զոյա Թադևոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ե՛վ որպես իշխանություն էիք անպիտան, ողորմելի ու ամբարտավան, և՛ որպես իբր թե ընդդիմություն: Դուք ընդդիմություն չե՛ք կարող կոչվել, քանզի ավազակներ եք, գողեր, հայրենադավներ, մարդասպաններ, պայքարի գործիք եք ընտրել սուտը, կեղծիքը, դավադրությունը:
Ձեր ընտրած ուղին կործանելու է հենց ձեզ, դուք ընտրել եք ինքնադատաստանի ուղին:
Մենք երկար տարիներ ընդդիմություն ենք եղել և ենք: Երբեք առանց հիմնավոր փաստերի չենք քննադատել, մեր խոսքն ասել ենք ուղիղ, ձեր երեսին, չենք թաքնվել կեղծ անունների, ֆեյքերի ետևում: Սուտը մերժել ենք: Դա հարիր չի եղել և չի մեր արժանապատվությանը: Մեզ երբեք չեն վճարել կամ ուղղորդել, դա հարիր չի եղել ազատության մասին մեր պատկերացումներին: Մեզ չեն ստորացրել, նսեմացրել, մեզնով հիացել են, իսկ դուք՝ սարսափել:
Ազատե՛ք Բաղրամյան պողոտան ձեր ամենօրյա նողկալի ներկայությունից, այդ պողոտան «հիշողություն» ունի, որը ձեր 20 տարի ձգվող իշխանագողության անմարդկային հետևանքներից տառապող ժողովրդի՝ իր իրավունքների համար պայքարի նույնքան անմարդկային հալածանքների մասին է: Պղծել այդ հիշողությունը հնարավոր չէ:
Հարամել և հարամում եք ժողովրդի կյանքը»: