«Այս Ընտրական օրենսգրքով ընտրություններ ցանկացողները հակված են «Սերժի կոստյումը» պահելուն». Իմքայլական պատգամավոր
![]() 306 Երկուշաբթի, 15 մարտի, 2021 թ., 23:20 Իմքայլական պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանն այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում անդրադարձել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հնարավորությանը: Նա հայտարարել է, թե որքան էլ կարևոր լինի, որ ընտրությունների անցկացման մեխանիզմներն ու ձևաչափն այնպիսին լինեն, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը կողմ լինի դրան, բայց, ըստ պատգամավորի, պետք է հաշվի առնվի նաև հանրության կարծիքը, այն է՝ ըստ որոշ հարցումների, հասարակության 70 տոկոսից ավելին ցանկանում է, որ ընտրություններ լինեն Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններից հետո: «Բոլոր էն ուժերը, որոնք հրատապության պատրանք են ուզում ստեղծել արտահերթ ընտրությունների շուրջ և ամեն գնով գործող Ընտրական օրենսգրքով ընտրություններ անցկացնելու գործն են առաջ տանում, դրանք հակված են ՀՀԿ-ի մշակած և Էդմոն Մարուքյանի բառերով ասած «Սերժ կոստյումը» պահելուն»,- ասել է Համազասպ Դանիելյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |