Սենսացիոն բացահայտում է լինելու. «Հրապարակ»
![]() 144 Երեքշաբթի, 16 մարտի, 2021 թ., 09:20 «Հրապարակ»-ը գրում է. ««Իմ քայլից» հեռացած պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին այսօր հրավիրել է Ազգային ժողով։ «Նիստերի դահլիճի հարևանությամբ գտնվող սրահում հանդես եմ գալու ուշագրավ փաստաթղթի հրապարակման վերաբերյալ բրիֆինգով»,- երեկ հայտարարություն էր տարածել պատգամավորը։ Թովմասյանի հետ կապ հաստատել չհաջողվեց, նրա շրջապատից տեղեկացանք, որ խոսքը միջազգային կառույցներից ստացված մի փաստաթղթի մասին է, որը, իր կարծիքով, սենսացիոն բովանդակություն ունի և ապտակ է լինելու Հայաստանի Հանրապետությանն ու գործող իշխանություններին։ Ի դեպ, մեր տեղեկություններով, իրավապահները փորձում են գործեր հարուցել Թովմասյանի և նրա մերձավորների նկատմամբ՝ հարկերից խուսափելու կամ անօրինական ձեռնարկատիրությանն առնչվող հոդվածներով»։ Մանրամասները՝ թերթի համարում: |