«Գևորգ Կոստանյանի գործը Ինտերպոլը համարել է քաղաքական». Թագուհի Թովմասյանը փաստաթուղթ հրապարակեց
![]() 224 Երեքշաբթի, 16 մարտի, 2021 թ., 15:20 Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հայտարարեց, որ հեղափոխությունից 2,5 տարի հետո այնպիսի իրավիճակ է, երբ մինչև հիմա անհայտ է, թե ովքեր են սպանել 10 քաղաքացիներին, ով է հրաման տվել գնդակահարել ցուցարարներին փողոցում: «Այս ընթացքում գլխավոր դատախազությունն ու ՀՔԾ-ն անընդհատ հավաստիացումներ էին տալիս, թե Մարտի 1-ի բացահայտմանը խանգարում են այն մի քանի հետախուզվող մարդիկ, հիմա դրանց էլ կբերենք, ամեն ինչ կբացահայտվի, բայց կյանքը ցույց է տալիս, որ, ըստ էության, նույնիսկ այն մարդիկ, որոնք ասում են՝ պատրաստ ենք գալ և ցուցմունքներ տալ, ՀՔԾ-ն չի ընդառաջում: Ստացվում է, որ շատ մարդիկ, ովքեր լքեցին Հայաստանը, հայտարարում էին, որ քաղաքական հետապնդման են ենթարկվում, և այդ հետապնդումը փորձում էին իրենց ձևակերպմամբ ապացուցել: Այդ պաշտոնյաների մեջ էր նաև նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը»,- ասաց պատգամավորը: «Այսինքն՝ Գևորգ Կոստանյանի գործը Ինտերպոլը համարել է քաղաքական և, ըստ էության, մերժել է Հայաստանի իրավապահներին հետախուզել նրան: Մինչդեռ մեր Դատախազությունն ու ՀՔԾ-ն անընդհատ հայտարարում էին, թե հետախուզում են հայտարարել»,- հավելեց Թովմասյանը: |