«Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ շարունակվում են ապօրինությունները». Վարուժան Ավետիքյան
![]() 251 Երեքշաբթի, 16 մարտի, 2021 թ., 21:15 «TK & Partners» խորհրդատվական ընկերության կառավարող գործընկեր, Տիրան Խաչատրյանի շահերի ներկայացուցիչ Վարուժան Ավետիքյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է. «Հայաստանի ազգային հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ շարունակվում են ապօրինությունները: Պարզվում է, մինչ օրենքի հիման վրա դատարանի կողմից հայցը վարույթ ընդունելու ուժով կասեցվել է ՀՀ նախագահի համապատասխան հրամանագիրը, Պաշտպանության նախարարը արձակել է ՀՀ նախագահի ԿԱՍԵՑՎԱԾ հրամանագրի կատարումն ապահովող հրաման: Հաշվի առնելով սա, վաղը (մարտի 17) ժամը 14:30-ին Վարչական դատարան ենք մուտք անելու այս գործով նոր փաստաթղթեր, որոնք ուղղված կլինեն ապօրինությունները վերացնելուն: Բոլոր լրատվամիջոցներին նույն ժամին հրավիրում եմ Վարչական դատարանի մուտքի մոտ (Գ. Նժդեհի 23), որտեղ կտամ կատարված ապօրինությունների մասին հրապարակային պարզաբանումներ: |