«Վիրավորական արտահայտություններ եք անում». Արծվիկ Մինասյանը՝ Պետրոս Ղազարյանին
![]() 385 Հինգշաբթի, 25 մարտի, 2021 թ., 01:00 «Դուք փակեցիք Բաղրամյանը, իշխանությունը ձեզ չխանգարեց, դուք այնտեղ ակցիաներ արեցիք, ներկայացումներ, համերգներ խորոված...: Հիմա էլ որոշել եք բացել Բաղրամյանը: Կարելի՞ է ասել, որ դա փոքրիկ պարտություն էր»,- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում դիմելով իր հյուրին՝ ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանին՝ հետաքրքրվել է լրագրող Պետրոս Ղազարյանը: Եթերի սկզբին Մինասյանը Պետրոս Ղազարյանի որոշ արտահայտություններ վիրավորական որակեց. «Ձեր խոսքի մեջ մի քանի անգամ փորձեցիք նաև վիրավորական բաներ ասել՝ խորոված, քեֆ-ուրախություն...: Ինչ-որ արտահայտություններ եք անում ...»,- ասել է Մինասյանը: Ի պատասխան Ղազարյանն ասել է՝ «Ես չասացի քեֆ-ուրախություն, ես ասացի՝ խորոված, համերգ, ներկայացում»: Մինասյանը, հակադարձելով հարցազրուցավարին, ներկայացրել է «Հայրենիքի փրկության շարժման» ակցիաների բուն էությունը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |