«Մինչև ապրիլի 22-ը սկսում ենք այցելություններ մարզեր». Իշխան Սաղաթելյան
![]() 218 Կիրակի, 28 մարտի, 2021 թ., 17:56 Դեմիրճյան փողոցում հանրհավաքի ժամանակ «Հայրենիքի փրկության շարժման» համակարգող, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրեց իրենց հետագա անելիքները. «Մինչև ապրիլի 22-ը մեր շարժումը սկսում է այցելություններ մարզեր: Երկրորդ փուլը, երբ ինքը հրաժարական տա, այդ 14 օրերի ընթացքում պետք է այդ դե յուրե հրաժարականը դարձնել դե ֆակտո և հեռացնել նրան: Եթե ամեն դեպքում անկախ մեր կամքից երկիրը գնա ընտրությունների, երկու կարևոր բան կուսակցությունները պարտավոր են հայտարարել. առաջինը, որևէ պարագայում որև կուսակցություն, որևէ ձևաչափով չի համագործակցելու այդ դավաճանի հետ: Երկրորդ, այդ ընտրությունները չպետք է լինեն սովորական ընտրություններ, պետք է լինեն դավաճանին հեռացնելու, հայրենիքը փրկելու ծրագիր ընտրության միջոցով»: Ընդդիմության հանրահավաքի ավարտին մեկնարկեց երթը, որը անցում է Բաղրամյան, Սարյան, Մաշտոց պողոտաներով և ավարտվելու Ֆրանսիայի հրապարակում: |