«Հնարավոր չէ, որ 1 կամ 2 կուսակցություն երկիրը մենակ էս վիճակից հանեն». նախագահ
![]() 168 Երկուշաբթի, 29 մարտի, 2021 թ., 18:52 ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր «Առավոտ»-ի եթերում հայտարարել է, որ շարունակելու է ջանքեր գործադրել ընդդիմության՝ և՛ խորհրդարանական, և՛ արտախորհրդարանական և իշխանության միջև երկխոսություն ձևավորելու համար: «Հնարավոր չէ, որ մեկ կամ երկու կուսակցություն երկիրը մենակ էս վիճակից հանեն: Բոլորիս ներդրման կարիքը կա: Կարիք կա, որ բոլորս կարգապահ ձևով ամեն օր մեր աշխատանքը ներդնենք մեր տունը վերակառուցելու գործում: Հետևաբար, եթե նույնիսկ գնում ենք ընտրությունների, միևնույն է, այս ճանապարհին կուսակցությունների մասնակցությունը նրանց հանդուրժողականությունը և ընդհանրապես էս պրոցեսը, որն այն չէր, ինչ որ կուզեի տեսնել իդեալական իմաստով, սակայն որոշումը կա ընտրությունների գնալու, և հույս ունեմ ընտրությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո բոլորս մեզ կպահենք քաղաքակիրթ ձևով»,- ասել է նախագահը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |