«ՍԴ-ին հետաքրքրել են բացառապես Ռոբերտ Քոչարյանի շահերը». Սեդա Սաֆարյան
Երկուշաբթի, 29 մարտի, 2021 թ., 20:32
Մարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանն այսօր «Ազատություն» ռ/կ-ի եթերում պատասխանել է օգտատերերի հարցերին, որոնց հիմնական մասը վերաբերում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչելու մասին Սահմանադրական դատարանի որոշմանը: Նա հայտնել է, թե ինչ սպասելիքներ ունի դատախազությունից:
«Ես կարծում եմ, որ այս գործով քննություն պետք է տարվի, հիմնավոր են մեղադրանքի եզրակացությունում ներկայացված հանգամանքները, և դրանք բազմաշերտ են:
Ստացվում է, որ սահմանադրական կարգը պաշտպանվածություն չի ունեցել հա՞, այս ցավոտ հանգամանքը երևի Սահմանադրական դատարանին չի հետաքրքրել, նրան հետաքրքրել է բացառապես Ռոբերտ Քոչարյանի շահերը, կարծում եմ, որ այդ շահերը շատ առաջնային են դիտարկվել: Կարծում եմ, որ այդ նիստը շարունակություն կունենա, որովհետև մտել է դատաքննության փուլ»,- ասել է Սաֆարյանը: