«Մենք դա համարում ենք դավաճանություն». Բագրատյանը՝ 17 ուժերից մի քանիսի մասին․ «Հրապարակ»
![]() 190 Չորեքշաբթի, 31 մարտի, 2021 թ., 09:36 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ազատություն» կուսակցության նախագահ, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանից հետաքրքրվեցինք՝ պատրաստվո՞ւմ է մասնակցել հունիսի 20-ին նախատեսվող ընտրություններին․ լուրեր կան, որ քննարկումների մեջ է տարբեր ուժերի հետ։ «Մենք էս պահին պայքարում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանին հանենք՝ առանց ընտրության, հիմա ընտրություններից մենք չենք խոսում»,- ասաց նա։ Իսկ եթե չստացվի՞ նրան առանց ընտրության հեռացնելը, Բագրատյանը հիշեց հին, հայտնի արտահայտությունը՝ ի պատասխան «եթե»-ով հարցերի․ «Եթե մորաքույրս տղա ծնվեր, քեռիս կլիներ»։ Բայց մարդիկ, ուժեր կան, որ և՛ պայքարում են հեռացման համար, և՛ զուգահեռ քննարկում են հավանական ընտրություններին մասնակցության հարցը։ «Մենք էդ տեսակը չենք, մենք դա սխալ ենք համարում, մենք դա համարում ենք դավաճանություն 17 ուժերի նկատմամբ»,- ասաց Բագրատյանը»: |