«Ես դուխով ասում եմ՝ Քարվաճառը մերն է, թող մտածեն, նոր խոսեն»․ Սասուն Միքայելյան
![]() 413 Չորեքշաբթի, 31 մարտի, 2021 թ., 19:48 Ազգային ժողովի իշխող ուժի՝ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել էր, թե իր կարծիքով՝ Քարվաճառը հայկական չէ և չի էլ եղել. «Հայաստանում կա՞ մեկը էդքան դուխով, որ ամբողջ աշխարհին կարող է ասել, որ Քելբաջարը մերն է եղել: Ամբողջ աշխարհն ասել է՝ Քելբաջարը քոնը չի, տղա ջան, արագ-արագ հետ տուր, դու էլ խելոք-խելոք պիտի հետ տայիր վաղ թե ուշ»,- ասել է նա: ԵԿՄ վարչության նախագահ, Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը «168 ժամ»-ին անդրադարձել է Հովիկ Աղազարյանի այդ պնդումներին: «Ես դուխով ասում եմ, որ Քարվաճառը մերն է։ 9-րդ դարում․․․ Մենք այնտեղ Դադիվանք ունենք, 12-13-րդ դարից դա մերն է եղել։ Ես քեզ դուխով ասում եմ՝ Քարվաճառը մերն է՝ ի դեմ պարոն Աղազարյանի։ Թող մի քիչ մտածեն, նոր խոսեն»,- ասել է Սասուն Միքայելյանը։ |