![]() 208 Ուրբաթ, 02 ապրիլի, 2021 թ., 14:32 Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը նիստը նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանից հետաքրքրվեց, թե այսօր ո՞ր գործն է քննվելու: Հիշեցնենք, որ Աննա Դանբեկյանը նիստի մեկնարկին չէր հայտնել այդ մասին: Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանն էլ նկատել էր, թե «եթե Դանիբեկյանը հայտարարի՝ որ գործն է քննվում, նրա վրա պարզապես կծիծաղեն՝ հաշվի առնելով ՍԴ որոշումը»: «Խնդրում եմ պարզաբանեք՝ էսօր ո՞ր գործն է քննվում, դա շատ կարևոր է, որ մենք իմանանք մեր հետագա անելիքները: Խնդրում եմ պարզաբանել՝ 300.1 հոդվա՞ծն է քննվում, որը ՍԴ-ն արդեն անվավեր է ճանաչել»,- դիմելով դատավորին՝ հետաքրքրվեց Մ. Պողոսյանը: Ի պատասխան Դանիբեկյանն ասաց. «Դատարանը որևէ պարզաբանման անհրաժեշտություն չի տեսնում»: Դատավորը թույլ չտվեց, որ պաշտպանական կողմը արձագանքի իր հայտարարությանը: Այս պահին դատական նիստն ընդմիջվել է անորոշ ժամանակով՝ մինչև պաշտպանական կողմը ծանոթանա Դատախազության ներկայացրած նոր միջնորդությանը: |