«Եթե դու հայտարարում ես, որ պատերազմի մեղավորը ՀՀ վարչապետն է, ապա, հայտարարում ես, որ ամեն ինչի մեղավորը հայկական կողմն է»․ Լ․ Հակոբյան
![]() 241 Երեքշաբթի, 06 ապրիլի, 2021 թ., 17:08 «Իրավունքի Եվրոպա» միավորման նախագահ Լուսինե Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եթե դու գնում ես Պոզների մոտ ու վերջինիս լսարանի առջև հայտարարում, որ պատերազմի հետ կապված ողջ արհավիրքի մեղավորը մի մարդ է և այդ մարդը Հայաստանի վարչապետն է, ապա, ըստ էության, հայտարարում ես, որ ամեն ինչի մեղավորը հայկական կողմն է: Դրանով դու, իհարկե, մեծ լավություն ես անում Թուրքիային, Ադրբեջանին, Ռուսաստանին, միջազգային համայնքին ու էն բոլոր կողմերին, որոնք որոշակիորեն տարբեր դրվագներով ունեին մեղքի իրենց բաժին՝ մեծ կամ փոքր, ինչը չի նշանակում, որ հայկական կողմը որևէ մեղքի բաժին չուներ, բայց դա անելուց սկզբից հայտարարի, որ դու ՀԱԿԱՀԱՅ ես, նոր արա քո արածը...»։ |