«Կա՛մ անբարոյական է, կա՛մ՝ դեբիլ». Արմեն Աշոտյան
![]() 297 Հինգշաբթի, 22 ապրիլի, 2021 թ., 19:36 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ անդրադարձավ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե «եթե Ալիևը Մեղրիի միջանցք ուզի, մենք էլ Նախիջևանի միջանցք ենք ուզելու»: «Եթե նայեք քարտեզին, էդ մարդու մասին ի՞նչ պատկերացում կկազմեք: Կա՛մ նա անբարոյական է, որովհետև ստում է ակնհայտ, կա՛մ դեբիլ, որովհետև ապուշություն ա խոսում: Ի՞նչ ա նշանակում Նախիջևանի միջանցք Հայաստանի համար: Միջացքը էն ա, որը մի բանը կապում է մի այլ բանի հետ: Հայաստանը Նախիջևանով ո՞ւմ հետ ա կապում, Իրանի՞: Բա մեր Սյունիքն ինչի՞ համար ա: Թե՞ Սյունիքը ծախել եք, մնացել եք Նախիջևանի հույսին: Ո՞ւմ հետ ա կապում, Թուրքիայի՞, բա մենք Շիրակով, Արմավիրով հսկայական սահման ունենք. Նախիջևանի միջացքը մեր ինչի՞ն ա պետք: Հետո, միջացքը էն ա, որ կապես քոնը քոնի հետ, էդ Թուրքիա՞ն է մերը...: Ըտենց կատարյալ անմեղսունակ ապուշություն, ո՞նց կարելի ա ասել»,- հայտարարեց Աշոտյանը: |