Փաշինյանի՝ Սյունիք կատարած այցը ծրագրված սադրանք էր. «Հայրենիք» կուսակցություն
Ուրբաթ, 23 ապրիլի, 2021 թ., 10:00
«Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը տարածել է կուսակցության հայտարարությունը. ««Հայրենիք» կուսակցությունը խստորեն դատապարտում է Հայաստանում դեռևս իրեն իշխանություն համարող դավաճանական վարչախմբի անօրեն և բռնի վերջին գործողությունները։
Վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձի՝ Սյունիք կատարած այցը հստակ ծրագրված սադրանք էր և նպատակ էր հետապնդում փոխելու ներքաղաքական օրակարգը։
Վերահաստատելով օր առաջ իշխանություններին հեռացնելու մեր նպատակը՝ հայտարարում ենք, որ դավաճանը խախտեց քաղաքական դաշտում հաստատված հարաբերական կայունությունը և կրում է ընթացիկ ու հետագա իրադարձությունների ամբողջական պատասխանատվությունը։
Խստորեն դատապարտելով խոշտանգումները և ապօրինի ձերբակալությունները՝ պահանջում ենք անհապաղ ազատ արձակել անօրինականորեն ազատազրկված անձանց։
Մեկ անգամ ևս փաստում ենք, որ ներկա վարչախմբի անհապաղ հեռացումը երկրում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու միակ ճանապարհն է»: