«Այժմ հայկական լոբբիստական կազմակերպությունները պետք է աշխատեն այլ օրակարգերի վրա»․ Արմեն Վարդանյան
Շաբաթ, 24 ապրիլի, 2021 թ., 21:40
Քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Վերջապես ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը արտաբերեց Հայոց Ցեղասպանություն տերմինը: Մինչ այս, ԱՄՆ նախագահները խուսափում էին այդ տերմինն արտասանելուց: Այժմ հայկական լոբբիստական կազմակերպությունները պետք է աշխատեն այլ օրակարգերի վրա՝ Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների խորացման, Արցախին և Հայաստանին տրվող ամերիկյան օգնության մեծացման համար, ինչպես նաև 907 բանաձևի վերականգնման ուղղությամբ, որով ԱՄՆ-ը կդադարեցնի Ադրբեջանին տրվող բոլոր տեսակի ռազմական օգնությունները: Հայաստանի վարչապետը պետք է զանգահարի ԱՄՆ նախագահին և շնորհակալություն հայտնի՝ միաժամանակ խնդրելով նաև Բայդենի միջամտությունն Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձման համար:
P. S. Ի դեպ, հիշում եմ՝ ոնց էին անցած տարի որոշ պրիդուրոկներ Երևանից Միացյալ Նահանգների հայերին կոչ անում չընտրել Բայդենին, քանի որ նա գլոբալիստ ու սորոսական է»: