ԱՄՆ-ը պետք է օգնի Արցախի անմեղ քաղաքացիներին՝ բնակվելու սեփական հողի վրա. կոնգրեսական
![]() 251 Կիրակի, 25 ապրիլի, 2021 թ., 10:44 ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնաժողովի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնեն կարծում է, որ այսօր՝ Հայոց ցեղասպանությունից 106 տարի անց, նմանօրինակ գործողություններն աշխարհի տարբեր կետերում շարունակվում են: Այս մասին նա խոսել է «Արմենպրես»-ին տրամադրված ուղերձում: Նախորդ տարվա նոյեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած պատերազմը, որի ընթացքում Արցախի դեմ հարձակման ժամանակ նոր կոտորածներ կազմակերպվեցին ադրբեջանցիների և թուրքերի կողմից, մեզ հիշեցրեց, որ խնդիրն անցյալում չի մնացել»,- նշել է Փալոնեն՝ ընդգծելով, որ պատերազմի ընթացքում հայերի դեմ անմարդկային վերաբերմունք է ցուցաբերվել, ռմբակոծվել են քաղաքացիական բնակավայրեր: «Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ն այստեղ ավելի առանցքային դերակատարում պետք է ունենա՝ վերջ տալով ագրեսիային, թուրքերի ծավալապաշտական նկրտումներին: Նա պետք է օգնի Արցախի անմեղ քաղաքացիներին՝ բնակվելու սեփական հողի վրա: ԱՄՆ նախկին վարչակազմի օրոք Միացյալ Նահանգներն ասես «ձեռքերը լվացել էր» տարածաշրջանից, և կարծում եմ՝ հենց դա էր գլխավոր պատճառներից մեկը, թե ինչու թուրքերն ու ադրբեջանցիները որոշեցին հարձակվել Արցախի վրա»,- հայտարարել է Փալոնեն: Նա հիշեցրել է, որ ավելի քան հարյուր կոնգրեսականների ստորագրությամբ նամակ են ուղարկել ԱՄՆ նախագահ Բայդենին՝ կոչ անելով օգտագործել դիվանագիտական բոլոր հնարավոր գործիքները Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու նպատակով: |