«Համաձայնագիրը վավերացրել են ՀՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն». Հակոբ Բադալյան
Չորեքշաբթի, 28 ապրիլի, 2021 թ., 15:16
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «2012 թվականին Հայաստանի խորհրդարանը վավերացրեց ՀԱՊԿ շրջանակի մի համաձայնագիր, ըստ որի, անդամ երկիրը որևէ երրորդ երկրի հետ ռազմական ենթակառուցվածքային գործակցություն կարող է իրականացնել միայն մյուս անդամների համաձայնությամբ: Համաձայնագիրը վավերացրեց ոչ միայն այդ ժամանակ ՀՀԿ մեծամասնությունը, այլ նաև մյուս՝ այսպես կոչված ոչիշխանական բևեռի ուժերը՝ ՀԱԿ, ԲՀԿ, ՀՅԴ:
Հետագա տարիներին մենք տեսանք, թե ինչ է նշանակում ՀԱՊԿ «մյուս անդամներ»: Այդ համաձայնագիրը Հայաստանի խորհրդարանում վավերացվելուց երեք տարի անց Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների հավաքին ասում էր՝ հեռախոսը անգամ չեք վերցնում մի հատ զանգեք Երևան, հարցնեք ոնց է վիճակը:
Մարդիկ, որոնք հեռախոսն անգամ չեն վերցնում Երևան զանգելու համար, իսկ Բաքու զանգում ու գնում գալիս են ավելի հաճախ, փաստորեն ունեն Հայաստանի անվտանգային որոշումների վերաբերյալ վճռորոշ ձայնի իրավունք: Եվ գուցե ասեմ տարօրինակ բան՝ որովհետև Հայաստանը չի ունեցել Ընդդիմություն: Հայաստանի աշխարհաքաղաքական գործոնների ու խնդիրների համատեքստը այնպիսին էր, որ այսպես ասած ներքին հարցերի ընդդիմությունը գրեթե զուրկ էր քաղաքական արժեքից:
Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերների ու խնդիրների համատեքստը ընդդիմություն-իշխանություն «բաժանարար գիծը» անցկացնում էր արտաքին-անվտանգային հայեցակարգերի դաշտում: Այդտեղ է, որ Հայաստանում քաղաքական արժեք պետք է ստանար Ընդդիմությունը, որպես ինստիտուտ: Կամ՝ պետք է գիծը անցներ, այդ տեղով բայց չէր անցնում: Սա է նաև հիմնարար պատճառներից մեկը, որ Հայաստանի անվտանգային շատ կարմիր գծերն առաջինը հենց Հայաստանի այսպես ասած դաշնակիցներն էին անցնում»: