«Որևէ մեկը թող մեղմացնող արդարացում չմոգոնի նախկին տոտալիտար համակարգը փրկելու համար». Արմեն Դանիելյան
![]() 201 Կիրակի, 02 մայիսի, 2021 թ., 16:24 ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Արմեն Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ու երբեք որևէ մեկը թող որևէ մեղմացնող արդարացում չմոգոնի նախկին տոտալիտար համակարգը փրկելու կամ վերակենդանացնելու համար: Եվ մեղքը մի՛ գցեք ժամանակների վրա, թե ժամանակներն այդպիսին են եղել: Բայց ծանր ժամանակներում մարդիկ են եղել, որ կարողացել են հպարտ և կարգին մարդու կեցվածք ունենալ: Պարադոքսալ է, բայց լավ ժամանակներ երբեք չեն լինում: Ամենակարևորն այն է, թե մեզանից յուրաքանչյուրը ինչպես է դրսևորում ինքն իրեն այդ ժամանակների մեջ: Ու ի՞նչ, մենք սպասում ենք փափուկ, բամբակային ժամանակների՞: Կամ մենք երբևիցե իրավունք ունե՞նք սեփական ստորություններն արդարացնել ժամանակներով: Դե եկեք արդարացնենք. շուրջ երեսուն տարի իշխանությունները զբաղված են եղել թալանով, իսկ ժողովրդին ասել են՝ բանակ ենք պահում: Արդարացում միշտ կա ու կգտնվի: Ամեն մարդ ունի ընտրության իրավունք: Երբ ինչ֊որ մեկը ընտրում է ստորությունը, սկսում է դա արդարացնել ժամանակներով: Ու կոշիկի տակացու լիզող, ծաղկավոր անցյալ ունեցող ու ժողովրդի ատելությունը վայելող դեգեներատները թող իրենց անցյալի ստորությունները չփորձեն մաքրագրել վատ ժամանակներով...»: |