«Ղազանչեցոցի գմբեթը քանդվում է՝ հայկական ինքնության վերաբերյալ ցանկացած նշում Ադրբեջանում վերացնելու նպատակով»․ Վլադիմիր Վարդանյան
Երեքշաբթի, 04 մայիսի, 2021 թ., 12:00
«Ես չեմ կարող չանդրադառնալ այն շարունակական բարբարոսությանը, որ տեղի է ունենում Ադրբեջանում՝ Արցախի օկուպացված տարածքներում՝ մասնավորապես Շուշիում՝ մասնավորապես այդ շինարարական և վերանորոգման աշխատանքների շրջանակներում ՝ մասնավորապես Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթը քանդելուն և 1992 թվականի վիճակին վերադարձնելուն»,- այսօր ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը։
«Սա արվում է մի շարք հստակ պատճառներով՝ վերացնել հայկական ինքնության վերաբերյալ ցանկացած նշում Ադրբեջանում, ևս մեկ անգամ ընդգծել Ադրբեջանի հայատյաց վերաբերմունքը, վերացնել այն ճարտարապետական դոմինանտը, որը Շուշիում մշտապես լինելու էր բարձր և տեսանելի ամեն հատվածից, և ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում որևէ եղանակով հանդուրժել որևիցե էթնիկ հայի ներկայություն այդ տարածաշրջանում»,- հավելեց նա։