«Դուք ընդդիմադիր եք», «Չե՛մ եկել այստեղ Ձեր գնահատականների համար». բանավեճ՝ Թաթոյանի և Ղազարյանի միջև
![]() 431 Շաբաթ, 08 մայիսի, 2021 թ., 22:30 Այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հարցազրույցի ժամանակ բանավեճ տեղի ունեցավ ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանի և հարցազրուցավար Պետրոս Ղազարյանի միջև: Ղազարյանն, անդրադառնալով, ԱԺ ամբիոնից Թաթոյանի՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը վերաբերող քննադատական ելույթին, ասաց. «Ես ուզում եմ Ձեզ հիշեցնել, որ Դուք իշխանության հակառակ կողմը չեք, և եթե ինչ-որ մեկը Ձեզ Ձեր ուզած ձևով չի լուսաբանում, դա ավտոմատ չի նշանակում դառնալ իշխանական քարոզ, իսկ եթե այդպես է, ինչպես Դուք եք պնդում, ուրեմն Դուք ընդդիմադիր եք»: Ի պատասխան ՀՀ ՄԻՊ-ն ասաց. «Ես այստեղ եկել եմ հարցազրույցի համար, չեմ եկել Ձեր գնահատականների համար: Դուք հիմա գնահատականներ եք տալիս և նաև շահարկող բնույթի խոսքեր ասում: Խնդրում եմ այդպես չանել: Ես եկել եմ այստեղ՝ հարցեր լսելու և հարցերին պատասխաններ տալու»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |