Իրավապահները որս են սկսել համայնքի ղեկավարների նկատմամբ․ «Ժողովուրդ»
![]() 186 Հինգշաբթի, 13 մայիսի, 2021 թ., 23:45 Հունիսի 20-ի ընտրություններից առաջ իրավապահները որս են սկսել համայնքի ղեկավարների նկատմամբ: Կայքի հաղորդմամբ՝ իրավապահները տվյալներ են ունեցել, որ համայանքի ղեկավարը, չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները և խախտելով Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին օրեքի 21-րդ հոդ. 6-րդ կետը, տարիներ շարունակ իր ընտանիքի անդամների և համայնքի ավագանու անդամներ Կարապետ Ազիզյանի, Սերոբ Դիշլանյանին, Արմեն Գյոզալյանին, Նիկոլայ Տեր Խաչատրյանի և վերջիններիս ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաև նույն համայնքապետարանի սոցիալապես ապահովված աշխատակիցներին համայնքի բյուջեյից տրամադրել է տարբեր չափերի հասնող սոցիալական օգնություններ, որի արդյունքում համայնքապետարանի դրամական միջոցներից վատնվել է խոշոր չափերի հասնող գումարներ: Բացի այդ, Ներսիսյանը տարիներ շարունակ իրեն և կնոջը՝ Սոնիկ Ներսիսյանին, «Հռչակելով» իբրև համայնքապետարանի լավագույն աշխատակիցներ, պարգևատրել է տարբեր չափերի հասնող գումարներով, որի արդյունքում համայնքապետարանին ֆինանսական միջոցներից յուրացման եղանակով հափշտակվել է խոշոր չափերի հասնող գումարներ: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուր կայքում։ |