«Ադրբեջանը գիշերվանից 38 հատ մինամյոտ ա տեղադրել սահմանին». Արթուր Եպիսկոպոսյան
Ուրբաթ, 14 մայիսի, 2021 թ., 11:20
«Պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերը երեկվանից մինամյոտներ են տեղադրել սահմանին: Քեզ զեկուցե՞լ են դրա մասին, Նիկո՛լ»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ քիչ առաջ հայտարարեց Մոնախ մականունով հայտնի Արթուր Եպիսկոպոսյանը՝ հավելելով, որ իր ստորաբաժանումները Սյունիքի սահմանին են և մշտադիտարկում են իրականացնում:
«Կանչի՛ հենց հիմա հետախուզությանդ գլխավոր վարչության պետին ու հարցրա՝ տեղյա՞կ եք, որ մինամյոտներ են տեղադրում սահմանին: Վազելով գալու ա ինձ հարցնի՝ Մոնա՛խ, սենց-սենց բան կա՞: Այո՛, ես ասում եմ հրապարակային՝ երեկ գիշերվանից մինամյոտներ են տեղադրում. 38 միավոր մենակ իմ հատվածում ա դրված: Քամակդ էլ ճղես, չե՛մ տալու Սյունիքը, Նիկո՛լ, խելքդ գլուխդ հավաքի: Զե՛նք տուր գյուղերին: Միլիցեքիդ, հատուկ ծառայություններիդ էլ հանի՛ իմ տարածքից, ես չեմ հանձնվելու...»,- ասաց նա: