«Ի՞նչ է ձեռնարկվում գործնական պետական կառավարման ոլորտում». Նարինե Դիլբարյան
![]() 169 Երեքշաբթի, 18 մայիսի, 2021 թ., 03:05 «Ժառանգություն» կուսակցության նախկին նախագահ Նարինե Դիլբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաշինյանը ֆբ սոսկական արձանագրում է կատարում, որ «հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում նկատվում է լարվածության և ադրբեջանական ուժերի ագրեսիվության աճի միտում»: Բայց ի՞նչ է ձեռնարկվում ընդդեմ ոչ թե խոսքային թերիմաստ մակարդակում, այլ գործնական պետական կառավարման ոլորտում, որտե՞ղ են ՀՀ վերակազմավորված և Փաշինյանին հավատարիմ աշխատելու հավաստում տված ՊՆ նախարարը, ԳՇ նորավերադարձ պետը, զանգահարո՞ւմ են ռազամավարական դաշնակցին, հույս ունե՞ն իրենց փոխարեն այլք կլուծեն հարցերը, աբսուրդի թատրոն է... ՀԱՊԿ-ն ու ՌԴ-ն էլ դարձել են Սեմյուել Բեքեթի հայտնի պիեսի հերոսը մեզ համար՝ Գոդոն, աբսուրդի ժանրի այս պիեսը կոչվում է «Գոդոյին սպասելիս», մեր պիեսն ավելի դաժան է՝ «ՀՀ կառավարության աշխատանքին սպասելիս»...»: |