«Հայաստանում այլևս անվտանգ չէ ապրելը». Արփինե Հովհաննիսյան
![]() 199 Երկուշաբթի, 17 մայիսի, 2021 թ., 15:10 Արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մի քանի օր է՝ հետևում եմ Սյունիքի շուրջ իրականում և Ֆեյսբուքում ծավալվող իրադարձություններին: Առանձնացնեմ մի քանի փաստ ու դիտարկում. 1. Հայաստանում այլևս անվտանգ չէ ապրելը: Հիմա Սյունիքում, Գեղարքունիքում, կարճ ժամանակ անց՝ ամենուր: 2. Իշխանությունն ունակ չէ, իսկ հաճախ՝ ցանկություն էլ չունի ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը: Հայաստանը հալվում է շոգին արևի տակ մնացած պաղպաղակի պես: 3. Իշխանության ու նրա պարագլխի լռությունը կամ մերթընդմերթ արվող անպտուղ պոռթկումներն ակնառու են դարձնում, որ իրենք կա՛մ իրավիճակին չեն տիրապետում, կա՛մ իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավոր տարբերակն այնքան վատն է մեզ համար, որ պատեհ պահի են սպասում կա՛մ ընդդիմության որևէ սխալի, որ շեղեն: Իշխանություն/ընդդիմություն ֆեյսբուքյան և հեռուստատեսային տեղեկատվական մարտերի ֆոնին չափազանց կարևոր է ՀՀ շարքային ու ոչ այնքան տեղեկացված քաղաքացու վստահությունը շահելը: Ընդդիմությունը մի ուժեղ գործիք ունի՝ անգամ նվազագույն չափազանցություն, մանիպուլյացիա թույլ չտալ: Իշխանական խունտան դա է ցանկանում: Նրանք դա են վաճառում իրենց լսարաններին: Դասական կիսաճշմարտությունները նախկին արդյունավետությունը չեն կարող ունենալ: Միջին վիճակագրական մարդը սկսում է չհավատալ ՈՉ ՈՔԻ: Դրանից շահում է իշխանությունը: Ասում եմ սա որպես այս ոլորտը երկար ժամանակ ուսումնասիրող ու հենց այս թեմայով միայն նախորդ շաբաթվա ընթացքում շուրջ 300 երիտասարդների հետ հանդիպած մարդ: Ամենազգայուն թեմաներով այս օրերին պետք է լինել ճշգրիտ ու շահել մարդկանց վստահությունը»: |