«Կութի ուղղությամբ ադրբեջանցիները ևս 200-300 մետր առաջ են եկել». համայնքապետ
Երկուշաբթի, 17 մայիսի, 2021 թ., 21:25
Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զորամիավորումները ևս 200-300 մետր առաջ են եկել, դիրքավորվում են։ «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին հայտնել է Գեղամասար խոշորացված համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը։
«Հետ չեն գնում, նույնիսկ ինչ-որ տեղեր էլ իրենց դիրքերն ավելի են հարմարեցնում։ Կութում մի 200-300 մետր էլի առաջացել են։ Եթե այսպես թողնենք, ուրեմն կգան ամեն տեղ էլ կհասնեն, սրա դեմը պետք է առնել»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ իշխանությունն ամեն ինչ պետք է անի խնդրի ռազմական լուծումը բացառելու համար։ Մյուս կողմից՝ պետք է արձանագրել, որ մինչև այս պահը բանակցությունները որևէ արդյունք չեն տվել. «Մեր կողմից բոլոր զինվորները կանգնած են, բայց ամեն դեպքում պետք է շարունակել բանակցել։ Այսպես լարվածությունը մեծանում է, ինչը կարող է պայթունավտանգ լինել։ Կարծում եմ՝ կառավարությունը համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի, բայց մինչև հիմա ոչ մի շարժ չկա, թե ով ինչքանով է մեղավոր՝ չեմ կարող ասել»,- նշել է Ավետյանը։