«Դա խոստովանել է Ռոբերտ Քոչարյանը՝ 2020 թվականի պատերազմից մեկ-երկու ամիս առաջ»․ Հակոբ Բադալյան
![]() 269 Ուրբաթ, 21 մայիսի, 2021 թ., 02:15 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Լավրովն ու Բլինքենը քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարցը: Հետաքրքիր է, որ ամերիկյան կողմը հայտնել է այդ մասին, ռուսականը՝ ոչ: Բայց սա չեմ կարծում, թե առանցքային է: Ըստ իս, այս թեմայով ռուս-ամերիկյան շփումներում ուշադրության է արժանի մի բան, որ տեղի է ունեցել Քի Վեսթում: Քի Վեսթը կարգավորման ամերիկյան տարբերակն էր, որը փաստորեն նախատեսում էր «Մեղրու միջանցք»: Դա խոստովանել է Ռոբերտ Քոչարյանն ինքը՝ 2020 թվականի պատերազմից մեկ-երկու ամիս առաջ: Ըստ երկրորդ նախագահի, խոսքը «սուվերեն ճանապարհի» մասին էր: Այսինքն՝ ենթադրվում է, որ Նախիջևանից Ադրբեջան կառուցվում էր ճանապարհ, որի հանդեպ իրավունքը պատկանում էր Ադրբեջանին: Ավելի մանրամասներ հայտնի չեն, գուցե Ռոբերտ Քոչարյանը մի օր հրապարակի ավելի մանրամասներ, կամ արժե, որ հրապարակի: |