«Իր բերանով խոստովանեց». Հայկ Մարտիրոսյան
Հինգշաբթի, 20 մայիսի, 2021 թ., 12:30
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իր բերանով խոստովանեց, ընդ որում, հպարտանալով և իր նախրին իբրև 100%-ով հայաստանանպաստ ներկայացնելով այն փաստը, որ Հայաստանն առհավետ իրավականորեն թաղելու է պարտության մեջ:
Սահմանների հարցով փաստաթղթի ստորագրումը Հայաստանի և հայ ժողովրդի պահանջատիրության վերջն է լինելու: Այն չի տալու անվտանգության և սահմանների անձեռնմխելիության և ոչ մի երաշխիք:
Փոխարենը՝ Հայաստանին այլևս առհավետ արգելելու է երբևէ մեծանալ և վերականգնել կորսվածը:
Նա դա էլ է անում: Թուրքերի այդ մի կարևորագույն երազանքն էլ է իրականացնում և մեր լռության պայմաններում մեր անշնչացող մարմինն իր ոչնչությամբ, բայց վճռականությամբ ևս մեկ անգամ բռնաբարում: Անհավատալի է, որ մի ամբողջ ազգ իր փրկությունը կարող է տեսնել իրեն կործանման մատնած մեկ այլ պետության մեջ և հանդուրժել իր մի խուլ գյուղից դուրս եկած բիբլիական մասշտաբների մի հրեշ ոչնչության, որ ոչնչություն լինելով հանդերձ՝ ոչնչացնում է մի ամբողջ երկիր ու կենդանի թաղում մի ամբողջ ժողովուրդ»: