«Հարց չի ծագո՞ւմ՝ ինչի՞ եք փակել տողերը, ընդհակառակը՝ բացեք, թող բոլորը տեսնեն, որ այդպիսի դավադրություն է տեղի ունենում»․ Ն․ Փաշինյան
![]() 173 Հինգշաբթի, 20 մայիսի, 2021 թ., 19:55 «Ես ուզում եմ ձեզ ասել, որ չկա ոչ մի գաղտնի հավելված։ Այսինքն, մեկը հրապարակայինն է՞ր, մի հատ էլ կողքից գաղտնի կա՞։ Սա աշխատանքային փաստաթուղթ է։ Ես հասկանում եմ՝ մենք բոլորս շատ ծանր ճանապարհով ենք անցնում, բայց դա չի նշանակում, որ պարզ բաներ չնկատենք։ Օրինակ, հրապարկվում է թուղթ, որի 90 տոկոսը փակված է․ ասում են՝ սա ապացույց է, որ հերթական դավադրություն է։ Հարց չի ծագո՞ւմ, եթե ապացույց է, ինչի՞ եք փակել տողերը, ընդհակառակը՝ բացեք, թող բոլորը տեսնեն, որ այդպիսի դավադրություն է տեղի ունենում։ Ասում են՝ ինչո՞ւ է վերևում գրված՝ «պրիլոժենիա», հավելված․ ըստ ամենայնի՝ կա՛մ վրիպակ է, կա՛մ պետք է լիներ «պրոեկտ» կա՛մ էլ դա կարելի է դիտարկել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հավելված»,- ԱԺ արտահերթ նիստում, անդրադառնալով իր կողմից ստորագրվելիք փաստաթղթին, ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։ «Անկեղծ ասած՝ այդ փաստաթուղթն, էնպես չի որ բանակցված, համաձայնեցված, ստորագրություն դրված փաստաթուղթ է, որ էդ դետալները մենք քննարկենք»,- նշեց Ն․ Փաշինյանը։ |