«Սա ո՞նց հասկանանք. արդյոք գործ չունե՞նք առնվազն կասկածելի դեպքի հետ». Ռուբեն Մելիքյան
Երկուշաբթի, 24 մայիսի, 2021 թ., 02:05
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Նոր ֆեյսբուքը գովազդով ինձ ցուցադրեց այս փաստաթուղթը՝ շնորհավորելով առ այն, որ գրանցվել է ինչ-որ նոր կուսակցություն, որը, վստահաբար, մասնակցելու է առաջիկա ընտրություններին։
Ո՛չ կուսակցության անունն էր ինձ ինչ-որ բան ասում, ո՛չ ղեկավարի անունը։ Այդ պատճառով սև գույնով փակել եմ. էական էլ չէ, թե ով են, ինչ են։
Հարցն այլ է. դեղինով նշել եմ, որ ՀԻՄՆԱԴԻՐ ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐԸ տեղի է ունեցել մայիսի 13-ին, իսկ գրանցումը՝ մայիսի 21-ին՝ 8 օր անց։
Արդյոք դա ողջամի՞տ է։ Նախ, համագումարից հետո հազար բան կա անելու. մարզային կառույցներ բացել, թղթեր հավաքել և այլն։ Հետո էլ, փաստաթղթերը հանձնելուց հետո պետությունն ունի 30 օր ժամանակ՝ գրանցելու կամ մերժելու համար։ Ու սովորաբար վերջին օրերին են որոշում կայացնում։ Ու սովորաբար մի հատ ավել-պակաս ստորակետ են նկատում, մերժում են։
Հիմա սա ո՞նց հասկանանք։ Արդյոք գործ չունե՞նք առնվազն «կասկածելի» դեպքի հետ»: